Haber

Bir ülke daha haftada 4 gün çalışmaya geçti

Belçika, Kasım 2022yılında başlatılan uygulama ile çalışanlara haftalık çalışma saatlerini 5 gün yerine 4 günde tamamlama imkanı sağlanmıştır. Avrupa Birliği (AB)’de onu tanıyan ilk ülke oldu. Belçika’dan sonraki hafta 4 gün çalışma modeliPortekiz’de de olur.

BUGÜNDEN İTİBAREN BAŞLADI

Ana Mendes Godinho, Çalışma, Sosyal Güvenlik ve Dayanışma Bakanı, 5 HaziranPrestijli olarak çıkarılan kararnameye göre, katılmak isteyen patronlar ve çalışanlar için, maaşları etkilemeden haftalık çalışmanın 4 güne düşürülmesiUygulama başladı dedi.

Bakanlıktan alınan bilgiye göre haftalık çalışma saatleri 40 ila 32indirme haftası 4 gün süren pilot uygulamaya yaklaşık 100 firma katıldı,toplamda 350 bin euroBu programın bütçesinin İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurumu tarafından karşılanacağı bildirildi.

RAPOR VERİLECEK

Pilot uygulamaya katılan şirketler 4 gün çalışmamodelin uygulanmasından önce, uygulama sırasında ve sonrasında, şirket ve işçi ile ilgili. üretkenlik, makul maliyetler, çalışanların refahıBu konularda Bakanlığa bilgi verir.

Portekiz hükümeti, pilot programa katılan şirket ve çalışanları kararlarında serbest bırakırken, herhangi bir avantaj veya sübvansiyon uygulamıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu